Börja med ett förbereda den kalla buljongen: Skala och hacka löken, moroten och sellerin. Krossa Qualità Oro-kaffebönorna. Lägg ner alla ingredienser i en kastrull med vattnet. Koka upp och sänk sedan värmen. Låt koka i ungefär 1 timme.
Koka de frysta ärtorna i 4 minuter i en kastrull med saltat vatten.
Häll av vattnet och ställ åt sidan. Behåll ca 60 gram till dekoration.
Fräs den hackade schalottenlöken i en stekpanna med olivolja i 2 minuter. Häll sedan ner löken tillsammans med ärtorna och blanda samman med grädden. Tillsätt en skopa kokvatten om blandningen är för tjock.
Blanda det malda Qualità Oro-kaffet med smöret (ta ut smöret ur kylskåpet 3 timmar innan, för att få en "smörkrämskonsistens"). Rör om för hand tills du får en slät och jämn blandning. Låt svalna och ställ in i kylen.
Låt svalna och ställ in i kylen.
Rosta riset i en gryta, utan vatten eller fett, medan du rör kontinuerligt. När riset blir genomskinligt, sänker du värmen och kokar det genom att tillsätta en slev med buljong åt gången. Låt riset suga upp buljongen mellan varje slev.
Upprepa denna procedur under cirka 18 minuter. Riset ska vara genomkokt och fluffigt efter att ha absorberat all buljong.
När det är klart, tillsätter du 4 matskedar kaffesmör och ringlar över lite olivolja.
För en extra krämig konsistens kan du tillsätta mascarpone.